Dla mikroprzedsiębiorców zwolnienie ze składek na ZUS to temat aktualny i gorący. Przedsiębiorcy, którzy płacą składki nie tylko za siebie, ale także za swoich pracowników i zleceniobiorców są zainteresowani tym, żeby składek nie płacić.
Termin opłacenia składek za marzec już za chwilę.
Teoretycznie przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników powinni mieć prościej – nie mają ograniczenia kwoty przychodu – tak jak przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność samodzielnie.
Zwolnienie ze składek na ZUS – przedsiębiorco nie panikuj!
Niektórzy jednak lubią wpadać w panikę, szukać dziury w całym i próbują utwierdzać się w błędnym przekonaniu.
Sprawa jest poważna. Chodzi o uprawnienie do złożenia wniosku o zwolnienie ze składek na ZUS za marzec, kwiecień i maj tego roku.
Otóż słyszałam głosy, że do zwolnienia ze składek ZUS bez sprawdzania kwoty przychodu uprawnieni są wyłącznie przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na umowę o pracę, w maksymalnej liczbie – do 9 osób. Jeżeli zatrudnia się na umowę zlecenia – to nie jest ważna liczba zleceniobiorców, ważny jest przychód.
Jest to interpretacja błędna i bierze się zapewne z definicji mikroprzedsiębiorcy, zawartej w ustawie Prawo przedsiębiorców (art. 7 ust. 1 pkt 1 a).
Aby przedsiębiorca został uznany za mikroprzedsiębiorcę jedną z przesłanek jest średnioroczne zatrudnienie poniżej 10 pracowników (chodzi o etat).
Jaka jest właściwa odpowiedź?
Znajdziemy ją głęboko ukrytą w ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa powszechnie nazywana jest tarczą antykryzysową z racji rozwiązań dla biznesu, które mają pomóc firmom przetrwać zapaść związaną z epidemią koronawirusa.
Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
art. 31 zo pkt. 1
Rozwiązanie
Widzisz różnicę? Nie widzisz?
W „tarczy antykryzysowej” w przypadku zwolnienia ze składek na ZUS jest mowa o zgłoszonych ubezpieczonych. Przedsiębiorcy mają obowiązek zgłosić do ubezpieczeń nie tylko siebie i pracowników, ale również swoich zleceniobiorców. Zatem należy zracać uwagę na ogólną liczbę ubezpieczonych. Tytuł ubezpieczenia nie ma znaczenia.
E-book Tarcza antykryzysowa dla mikro- i małych przedsiębiorców
Wiem, że wielu przedsiębiorców nie ma czasu i siły na czytanie obszernych przepisów, które zamiast tarczy są bardziej dziurawym parasolem z mnóstwem pułapek.
Jeżeli chcesz wiedzieć jak prowadzić biznes w czasach kryzysu żeby zminimalizować ryzyko strat,
chcesz wiedzieć, na jakie wsparcie Państwa możesz liczyć bez ryzyka kontroli i popełnienia błędu,
zastanawiasz się czy lepszym rozwiązaniem jest zawiesić działalność czy może jednak złożenie wniosku o zwolnienie ze składek na ZUS?
Czy korzystając ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS stracisz wysoką podstawę wymiaru składek?
Nie wiesz dla kogo jest świadczenie postojowe i jak je otrzymać?
Jeżeli nie masz czasu szukać i potrzebujesz konkretnych odpowiedzi – rozwiązaniem dla Ciebie jest mój e-book.
W środku 100 pytań i odpowiedzi na najważniejsze pytania w sprawie tarczy, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń przyznawanych przez ZUS.
I co najważniejsze – w cenie dobrej kawy!
Jesteś przedsiębiorczynią lub przedsiębiorcą, której/którego firma jest dotknięta kryzysem; Chcesz skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, ale boisz się kontroli i wrotu świadczeń z odsetkami? Nie wiesz, z którego wsparcia możesz skorzystać i jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 3.0? Gubisz się w gąszczu przepisów i interpretacji?
Mam dla Ciebie rozwiązanie – moje autorskie szkolenie – już 28.05.2020 r. o godz. 20.00
Jak korzystać ze wsparcia bez obaw o kontrolę?
Włącz się do dyskusji