Działalność gospodarcza w ciąży? Tak, a może lepiej nie?
Temat prowadzenia działalności gospodarczej w ciąży jest nadal popularny.
Świadczy o tym powodzenie mojego bloga, ale przede wszystkim liczba postów o tej tematyce na wielu forach internetowych np. na goldenline czy choćby babyboom .
Dziś kilka uwag, które nasuwają mi się po przeczytaniu pytania pewnej forumowiczki:
Prowadzę działalność gospodarczą jednak byłam w trakcie jej zamykania, gdy dowiedziałam się że jestem w ciąży. Płacę najniższą składkę ZUS, kilka razy miałam mały poślizg. Wiem, że jesli teraz przez trzy miesiące będę płacić wyższą składkę to ZUS wyliczy mi z tych trzech miesięcy zasiłek chorobowy. Problem głównie polega na tym, że mam już rozwiązaną umowę z lokalem który wynajmowałam na działalność gospodarczą. Prowadzę bar szybkiej obsługi, więc wydaje mi się że w takiej sytuacji lokal jest niezbędny.Jeśli to by dało się jakoś załatwić, to mam kolejne pytanie, czy jesli przez te trzy miesiące będę płaciła wyższy ZUS, a nie będę miała żadnych przychodów to czy US lub ZUS może coś podejrzewać? Chciałam zaznaczyć, że firmę prowadzę od ośmiu miesięcy. Czytałam też gdzieś, że firma, która jest tak krótko prowadzona, może przynosić straty i nikt nie powinien się do tego przyczepić, jednak ja mam wątpliwości.
Drogie Panie (Panów przepraszam, ale wpis dotyczy głównie Pań) wspominałam już, że nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej wyłącznie po to aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński.
Nie zakładajcie działalności gospodarczej jeżeli po porodzie nie zamierzacie do niej wracać i ją rozwijać!
Jeżeli założycie usługi krawieckie i nie kupicie maszyny do szycia – tak, ZUS zacznie coś podejrzewać. Bar szybkiej obsługi bez lokalu (niezbędnego) też pachnie wyłudzeniem. Zakładajcie też działalność gospodarczą odpowiednią do Waszych umiejętności i wykształcenia (pewna Pani chciała otworzyć gabinet kosmetyczny nie mając nawet kursu kosmetycznego) .
Owszem, firma na starcie często przynosi straty. Początki to głównie inwestycje, zyski przychodzą z czasem. Firma bez dobrego biznesplanu i rozeznania rynku może nawet przynosić wyłącznie straty.
Co wolno ZUS?
ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania zadeklarowanych składek, natomiast może badać czy działalność nie została założona lub jest prowadzona w ciąży wyłącznie w celu uzyskania zasiłku.
Założenie działalności gospodarczej powinno być przemyślane.
A jeżeli jeszcze masz wątpliwości jak powinna wyglądać działalność gospodarcza w ciąży, to powinien rozwiać je ten e-book:
Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS
Pani Katarzyno,
juz 2 godziny próbuję się dowiedzieć z sieci czy będąc na urlopie macierzyńskim (jestem zatrudniona na etacie oraz zamierzam otworzyc działalność gosp)powinnam płacic tylko składkę chorobową ( 233 zł ) czy jeszcze coś dodatkowo?? Natknęłam się na forum, gdzie bardzo dużo kobiet otrzymało po 8-9 latach wezwania do zapłaty zaległych składek i odsetek Zus. Bardzo proszę o inf. Z góry dziękuje i pozdrawiam!