Zasiłek z ubezpieczenia społecznego
Dzisiaj małe ostrzeżenie, że nie warto ufać wszystkim radom związanym z kwestią „tzw. wysokiego zasiłku macierzyńskiego” zamieszczonym na wszelakich forach i portalach internetowych. Gdy nie jest się pewnym co należy zrobić aby taki zasiłek przysługiwał, najlepiej poradzić się specjalisty – np. swojej księgowej lub zadać szereg pytań w ZUS-ie.
O co więc chodzi z tymi składkami na ubezpieczenie chorobowe?
Na portalu goldenline.pl znalazłam takie wpisy będące częścią polemiki:
z moich informacji wynika, że poród jeśli ustalony jest na ………. to oznacza, że ubezpieczenie chorobowe dobrowolne Panią obejmuje, a opłacić Pani musi tą składkę chorobową dobrowolną do ………………. Bo……………nabędzie Pani zasiłek macierzyński i od tego momentu zgodnie z przepisami nie opłaca Pani tylko składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Natomiast pozostałe jak chorobowe dobrowolne, zdrowotne i wypadkowe Pani opłaca. Chorobowe dobrowolne w wysokości zadeklarowanej czyli podwyższonej. Co ważne te składki na chorobowe dobrowolne w podwyższonej wartości musi Pani opłacać przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dopiero po zakończeniu może Pani obniżyć podstawę chorobowego dobrowolnego do minimalnej.
Jeśli chodzi o wysokość podstawy składki na ubezpieczenia chorobowe dobrowolne w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, to kierowałem się danymi zawartymi w wyroku sądu. Informacje wskazują na to, że dopiero po ustaniu pobierania tego zasiłku można obniżyć podstawę ub. chorobowego do minimalnej.
Zaprezentowane wyżej stanowisko jest błędne.
Jak opłacać składki?
Po pierwsze – składka na ubezpieczenie chorobowe w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej jest dobrowolna.
Po drugie – podstawa wymiaru składek jest deklarowana w wysokości dowolnej, byleby tylko mieściła się w ustawowym przedziale 60%-250% podstawy wymiaru.
Po trzecie – wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie zadeklarowanego przychodu z okresu przed urodzeniem dziecka (maksymalnie z 12 miesięcy przed).
Co to oznacza?
Tak naprawdę od momentu urodzenia dziecka – gdy nabywamy prawo do zasiłku macierzyńskiego możemy się z ubezpieczenia chorobowego nawet wyrejestrować . Nie ma obowiązku opłacania składek od wysokiej podstawy przez cały okres pobierania tego zasiłku. Jeżeli zależy nam na ciągłości ubezpieczenia – można ją obniżyć do minimalnej podstawy.
Na koniec fragment uzasadnienia Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z 21.04.10 r. ( II UZP 1/10):
„Ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.; dalej jako: „ustawa zasiłkowa”) w wysokości miesięcznie 100 % podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ust. 1 ustawy). Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do tego zasiłku (art. 52 w związku z art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej), z tym że, jeżeli dziecko urodziło się przed upływem okresu 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 52 w związku z art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Przychodem w rozumieniu ustawy jest zaś kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 % podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 lipca 2007 r.). Z powyższego wynika, że ubezpieczona prowadząca pozarolniczą działalność, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i w okresie tego ubezpieczenia urodziła dziecko, z chwilą ziszczenia się tego ryzyka ubezpieczeniowego nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.”
Całość dyskusji jest dostępna na goldenline.pl
A żeby rozwiać wszystkie wątpliwości to zachęcam do zapoznania się z e-bookiem:
Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS
Po przeczytaniu postu nasunęło mi się takie pytanie: Kobieta urodziła dziecko 30 kwietnia (ostatni dzień miesiąca), opłaca najwyższą składkę, czy może do dnia 10 maja złożyć korektę i obniżyć składkę do najniższej podstawy, bez „szkody dla siebie” czyli czy wpłynie to na średnią liczoną do macierzyńskiego? Z tego co pamiętam miesiąc urodzenia dziecka nie jest brany pod uwagę przy wyliczaniu średniej- czy to prawda?
Nie jest, ale ZUS może próbować traktować takie operacje jako wyłudzenie zasiłku.