W ubiegłym tygodniu byłam kolejny raz gościem Interwencji Extra w Polsat News, a temat dotyczył pracy traktorzysty.
Kierowca ciągnika a traktorzysta
Bohaterem programu był rolnik – traktorzysta, któremu ZUS odmówił wcześniejszej emerytury. Organ do pracy w warunkach szczególnych nie zaliczył Panu pracy traktorzysty w kółku rolniczym.
Co ciekawe Sąd Okręgowy przyznał Panu świadczenie, ale Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację ZUS i oddalił odwołanie.
Czym różni się praca kierującego ciągnikiem od pracy traktorzysty w rolnictwie?
Wbrew pozorom między tymi dwoma zawodami istnieją różnice.
Praca kierowcy ciągnika w transporcie będzie zawsze pracą w warunkach szczególnych. Wykonywanie prac polowych przy użyciu ciągnika/traktora nie będzie niestety pracą w warunkach szczególnych.
Tak więc traktorzysta w rolnictwie, który nie wykonuje prac transportowych (jako kierowca ciągnika), nie będzie mógł tego okresu zaliczyć sobie do 15 lat pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.
Aby prace transportowe kierującego ciągnikiem były zaliczone do pracy w warunkach szczególnych muszą być wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy (na pełny etat).
Praca kierowcy ciągnika – traktora zatrudnionego przy pracach polowych w spółdzielni kółek rolniczych nie będzie pracą w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Na ten ten temat mamy bardzo bogate orzecznictwo sądowe.
Co mówi na ten temat Sąd Najwyższy?
Jako przykład można podać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2018 roku sygnatura I UK 137/ 17. W wyroku tym SN gdzie wyraźnie rozdzielił pracę kierującego ciągnikiem w transporcie od traktorzysty w rolnictwie.
Każdy rolnik, który zatrudniony był jako traktorzysta powinien rozpatrywać swoją pracę pod kątem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Aby mówić o pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musimy wiedzieć, że z tego typu pracą muszą być związane określone czynniki ryzyka i spowodowane przez nie prawdopodobieństwo, trwałego uszkodzenia zdrowia wykonującego daną pracę pracownika.
Umów się na bezpośrednią konsultację
Aby mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, w przypadku zatrudnionego na stanowisku traktorzysty, trzeba wiedzieć że wykonywanie prac polowych nigdy nie będzie takiej osoby kwalifikowało do przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Dzielenie pracy na letnią (praca przy żniwach) i jesienno-zimową (np. utrzymanie i odśnieżanie dróg) nie daje podstaw do zaliczenia tego zatrudnienia.
Natomiast gdyby traktorzysta dowiódł przed sądem, że w praktyce cały czas pracował w transporcie to wówczas okres ten będzie wliczany do 15 lat potrzebnych do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury.
Włącz się do dyskusji