Decyzja, w której ZUS obniżył podstawę wymiaru składek
Jeżeli jesteś pracownikiem i otrzymałeś od ZUS decyzję, w której organ ten uznał, że jego zdaniem Twoja pensja była za wysoka (czyli podstawa wymiaru składek) i w której obniżył podstawę wymiaru składek (a co za tym idzie – wysokość zasiłku) przeczytaj ten wpis uważnie.
Co na to Trybunał?
W Trybunale Konstytucyjnym zawisła sprawa P 9/15 istotna z punktu widzenia pracowników (sprawa dotyczy głównie kobiet, które w ciąży otrzymały np. podwyżkę wynagrodzenia, zmieniły stanowisko lub … znalazły pracę itp) jest istotna.
Znalazł się odważny sędzia z Sądu Okręgowego w Częstochowie, który postanowił zapytać Trybunał Konstytucyjny czy takie postępowanie ZUS (czyli uprawnienie do ingerowania w ważną umowę o pracę, gdy wcześniej odprowadzono składki w wysokości adekwatnej do uzgodnionego wynagrodzenia) nie narusza następujących przepisów Konstytucji RP:
Art. 2.Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.Art. 7.Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.Art. 10.1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.Art. 32.1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.Art. 84.Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.
Art. 87.1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
Art. 217.Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.
Przepisy
Art. 145a. § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
§ 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Art. 4011 kpc Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.
Aktualizacja 2020 r.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ZUS może badać wysokość podstawy wymiaru składek z tytułu umowy o pracę.
Należy jednak pamiętać, że gdy ZUS obniżył podstawę wymiaru składek, powinien to dokładnie uzasadnić. Jeżeli obniżenie ma związek wyłącznie z uznaniowością urzędnika Organu, i nie ma żadnego związku ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym to bezwzględnie należy walczyć o swoje prawa w sądzie.
To na prawdę niesamowite, do czego ZUS jeszcze się posunie by nie wypłacać nam należnych nam najnormalniej w świecie pieniędzy. Ta ich bezczelność przybiera coraz bardziej kuriozalne formy.
Zgadzam się z Eniką. Przykre jest to, że niektórzy całe życie ciężko pracują, rezygnując nieraz z podstawowych dóbr, a ostatecznie ZUS robi sobie, co tylko chce z ich pieniędzmi…Można walczyć, ale ilu ludziom wystarczy na to zdrowia i sił?