Odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego
O tym co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku poświęciłam wpis pt: Co zrobić gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku – oczywiście należy napisać odwołanie do sądu, gdy odmowa przyznania zasiłku jest bezzasadna.
Co dzieje się dalej?
Zazwyczaj ZUS pisze odpowiedź na nasze odwołanie, w którym podtrzymuje swoją decyzję (gdyby uznał, że odwołanie jest słuszne, sam może zmienić decyzję i przyznać zasiłek).
Ostatnio jedna z moich Klientek właśnie taką odpowiedź ZUS otrzymała.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oczywiście podtrzymał swoją decyzję (nie uznano podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez Klientkę).
Jako argumentu ZUS użył orzeczenia Sądu Najwyższego, którego teza brzmi następująco:
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby niebędącej pracownikiem nie może być wyższa niż przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w dniu poprzedzającym powstanie prawa do zasiłku chorobowego (art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).
Oczywiście ZUS ma rację, tyle tylko, że zapomniał iż przychód jest deklarowany przez samego ubezpieczonego – w granicach przewidzianych przepisami, a organ akurat tego zakwestionować nie może, zatem wydał decyzję błędną.
Co więcej ZUS nie jest uprawniony do twierdzenia, iż przychód jest „za niski” w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą.
Orzeczenie SN
ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia za pracę, natomiast nie może tego robić w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą -zgodnie z orzeczeniem SN z 21.04.2010 r.
nie sposób więc z powyższych przepisów wyinterpretować prawa do samodzielnej ingerencji inspektorów kontroli ZUS w wysokość podstawy wymiaru składek, która mieści się w granicach ustawowych. (z komentarza do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, CH Beck, 2011).
Podsumowując – jeżeli piszesz odwołanie od niekorzystnej dla Ciebie decyzji ZUS powinieneś dokładnie sprawdzić przepisy, orzecznictwo i literaturę związaną z ubezpieczeniami społecznymi lub poszukać kancelarii specjalizującej się w ubezpieczeniach społecznych, zwłaszcza w kwestiach związanych z zasiłkami.
Nie zrażaj sie, gdy ZUS nie przyzna Ci racji, swoje argumenty przedstawisz przed sądem, który oceni, czy decyzja ZUS była prawidłowa.
Aktualizacja 2020 r.
Co prawda odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego obecnie darza się rzadko, to jednak w tej chwili toczy się bardzo dużo spraw w wyniku decyzji ZUS wstecznie obniżających podstawy wymiaru. Następnie ZUS wydaje kolejną decyzję – o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.
W tej sprawie 5.02.2020 r. odbył się w Sejmie „okrągły stół” z przedstawicielami posłów, ZUS, MRPiPS i RMiŚP, a także strony społecznej. Moje wystąpienie możecie obejrzeć tutaj.
A jeżeli ktoś dostał decyzję o zwrocie świadczenia i nie wie jak napisać odwołanie może skorzystać ze wzoru, który przygotowałam. W pakiecie są wzory i instrukcja wypełnienia.
Z moich zawodowych doświadczeń wynika, że starcie z ZUS nie należy do łatwych (gęstwina przepisów jest porażająca) i warto skorzystać z pomocy prawnika, który się rzeczywiście zna na rzeczy.