Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej, to jeden z najczęściej wpisywanych tematów w wyszukiwarki, przez przyszłe mamy. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Już wyjaśniam.
Mówi się, że ciąża to nie choroba, a jednocześnie w Polce większość kobiet w ciąży idzie na zwolnienie lekarskie najszybciej jak się da. Często robią to na pierwszej wizycie u lekarza. No bo skoro zasiłek chorobowy w ciąży się należy…
Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej
Ostatnio na jednym z portali społecznościowych znalazłam taki oto problem:
Prowadzę DG i jestem na etacie. W zeszłym roku bylam na chorobowym z powodu ciąży, ale firma działała - pracownik wykonywał prace, wystawiał i podpisywał faktury . Zus po kontroli stwierdził, że prowadziłam działalność i chorobowe mi sie nie należy.
Zatem kto ma rację? ZUS czy osoba prowadząca działalność pozarolniczą?
Wszystko tak naprawdę zależy od ustaleń kontroli. Warto jednak zaznaczyć, że w jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy stwierdził:
Jaka aktywność przedsiębiorcy jest zabroniona?
Z powyższego wyroku dowiadujemy się dokładnie tylko tyle, że jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową samodzielnie, zachorowałaś/zachorowałeś i pobierasz zasiłek chorobowy to w czasie pobierania zasiłku nie wolno Ci tej działalności prowadzić!
I teraz słowo klucz: SAMODZIELNIE.
Tak naprawdę Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza może być bardzo dużą i prężną firmą, której choroba szefa w żaden sposób nie może zastopować.
Ty, jako jej szefowa lub szef nie możesz w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywać żadnych obowiązków bezpośrednio związanych z jej prowadzeniem.
Zatem nie wolno Ci sprzedawać i kupować towaru, prowadzić szkoleń itp, a przede wszystkim wystawiać faktur VAT. To właśnie najczęściej neguje ZUS odmawiając prawa do zasiłku chorobowego).
Co innego gdy Twoja firma zatrudnia pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenia). Wówczas to pracownicy, w ramach swoich stanowisk i uprawnień prowadzą firmę ( i działalność gospodarczą) za Ciebie. Ty możesz spokojnie chorować na zwolnieniu lekarskim.
W takim przypadku ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty zasiłku lub zażądać jego zwrotu.
Warto jednak dodać, że aby móc pobierać zasiłek chorobowy przy sprawnie działającej firmie bez problemu , pewnych czynności należy w niej dokonać jeszcze zanim się przejdzie na to świadczenie.
Dlatego też warto sięgnąć po e-book dedykowany specjalnie kobietom prowadzącym własne firmy:
Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS
A poniżej kilka artykułów, które przygotowałam na tym blogu dla przyszłych mam.
Każda przyszła mama prowadząca własną firmę powinna je przeczytać. Miłej lektury:
Jestem w ciąży, nie mam ubezpieczenia. Czy mogę założyć działalność gospodarczą?
Fikcyjna firma i zasiłek macierzyński
Zasiłek chorobowy i macierzyński – kwestia składek
Za co ZUS odbiera prawo do zasiłku?
Więc można wtedy wystawić komuś z rodziny umowę o dzieło (aby firma przynosiła dochody, miła płynność finansową) i pracować samemu? Oczywiście tamta osoba miałaby swoją pracę, na etat i nie miałaby nic przeciw, aby tak „załatwić” sprawę. Można w ten sposób „obejść” ten przepis?
Witam,
Oczywiście sposób zaproponowany to łamanie przepisów prawa. Osobie na zwolnieniu lekarskim, pobierającej zasiłek chorobowy pracować nie wolno – ZUS w przypadku kontroli zasiłek odbierze.
Ponadto rodzaj umowy zawieranej z osobą pracującą „niejako na zastępstwo” jest zależny od specyfiki wykonywanej pracy.
Nie można zawrzeć umowy o dzieło na samo wypisywanie FV.
Pozdrawiam.