Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku?

Wielu ubezpieczonych nie wie co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku. Z problemem decyzji odmownej w sprawie przyznania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego mogą spotkać się zwłaszcza Panie, które:

1. prowadząc działalność pozarolniczą podniosły składki na ubezpieczenia – do maksymalnej podstawy,

2. bądź też swoją działalność założyły już będąc w ciąży.

Oczywiście podnoszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie jest całkowicie legalne, jednakże zdarzają się oddziały ZUS, w których pracownicy zapominają, że każda osoba prowadząca działalność pozarolniczą (a zatem nie tylko kobiety w ciąży) ma do tego prawo i to prawo w przedziwny sposób kwestionują u uzasadnieniach do decyzji odmawiających prawa do zasiłku.

O tym, że nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej pisałam już na blogu w temacie:

ZUS ma bowiem prawo skontrolować firmę  i sprawdzić czy działalność jest rzeczywiście prowadzona.

Jeżeli dojdzie do wniosku że nie – w skrzynce pocztowej znajdziemy list (zwykły, nie polecony) z decyzją odmawiającą prawa do zasiłku, a właściwie decyzją o niepodleganiu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej.

Zatem kwestionując prowadzenie działalności ZUS stwierdza, że nie podlegamy ubezpieczeniu z tytułu jej prowadzenia.

Co można zrobić gdy dostaniemy decyzję ZUS kwestionującą nasze prawo do świadczenia i odmawiającą wypłaty zasiłku?

Z takim pytaniem zwraca się do mnie sporo moich Klientek zrozpaczonych faktem nieotrzymania zasiłku ( z różnych powodów) i szukających fachowej pomocy.

Jeżeli Organ Rentowy, czyli ZUS odmówi wypłaty zasiłku należy napisać odwołanie od decyzji ZUS.

Takie odwołanie wnosi się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem naszego miejscowego oddziału ZUS, w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.

Odwołanie jest wolne od opłat sądowych.

Jeżeli ZUS po przeczytaniu odwołania przyzna nam rację – zmieni decyzję i rozpocznie wypłacanie świadczenia. Jeżeli będzie nadal stał na dotychczasowym stanowisku sprawa trafi do sądu, gdzie będzie trzeba udowodnić swoje racje. Jeżeli nam się uda – ZUS będzie musiał zasiłek wypłacić.

Z mojej praktyki jednak wynika, że do zmiany decyzji w ZUS bez postępowania sądowego dochodzi bardzo rzadko.

Więcej na temat podważania przez ZUS prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na portalu Wirtualna Polska.

Aktualizacja 2020 r. 

Spraw w których ZUS odmawia prawa do zasiłku jest mnóstwo. Co więcej często ZUS robi to wstecznie – najpierw wypłaca świadczenie, a następnie nawet po kilku latach odmawia prawa do świadczenia i nakazuje jego zwrot. 

Włącz się do dyskusji

Moja córka wykonywała pracę w urzędzie pocztowym na czas określony. Po sześciu miesiącach pracy zaszła w ciążę. Okazało się,że jej ciąża jest zagrożona i musi przebywać na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym faktem zakład pracy nie przedłużył z nią umowy i wypłatę zasiłku chorobowego przejął ZUS. teraz zbliża się termin porodu i na pytanie o zasiłek macierzyński ZUS twierdzi, że mojej córce po porodzie nie należy się żadne świadczenie, a wszędzie pisze że powinna otrzymać zasiłek macierzyński
Nie rozumiem tego i proszę o pomoc…

Proszę mi pomóc, mąż zatrudnił mnie w swojej firmie jako osobę współpracującą. Byłam w ciąży. Przez prawie 3 miesiące płacił najwyższe składki. Po porodzie ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Co teraz?

Witam. Proszę o podpowiedź, co powinnam w obecnej sytuacji zrobić:
Od 2 lat pracowałam w pewnej firmie na umowę zlecenie. Mój mąż prowadził w tym czasie działalność gospodarczą i świadczył tej samej firmie usługi, za które wystawiał faktury. Od 1 lutego mąż dostał duży kontrakt za granicą i musiał wyjechać. Dla utrzymania płynności finansowej i utrzymania zleceń w Polsce, dopisał mnie 1 lutego jako małżonka współpracującego do swojej działalności abym w jego imieniu świadczyła usługi naszemu wspólnemu zleceniodawcy, ja tym samym z końcem stycznia poprosiłam o nie przedłużanie mi przez tą firmę umowy zlecenia. Mąż od samego początku mojej współpracy z jego działalnością opłacał za mnie najwyższy ZUS, bo okazało się, że jestem w ciąży. Prowadziłam za męża interesy i wystawiałam faktury do 5 maja. Niestety, od 6 maja lekarz wysłał mnie na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży. Mąż nie był w stanie prowadzić interesów za granicą i w Polsce, więc kwoty polskich faktur z miesiąca na miesiąc zaczęły maleć. Mimo to od lutego do czerwca włącznie mąż ciągle płacił za mnie najwyższą składkę. ZUS przeprowadził u męża kontrolę i kilka dni temu otrzymaliśmy decyzję, w której ZUS stwierdził, że mąż nie miał żadnych powodów, żeby dopisać mnie do swojej działalności gospodarczej, jednocześnie odmawia mi prawa do zasiłku chorobowego od 6 maja(macierzyńskiego chyba też) i uznaje, że od 1 lutego (czyli od dopisanie mnie do działalności)nie podlegam żadnym obowiązkowym ani dobrowolnym ubezpieczeniom. Zostałam na lodzie – miesiące płaconych dużych składek dla ZUS, brak zleceń w Polsce, odmowa wypłaty świadczeń, nawet płatnego macierzyńskiego w tej sytuacji nie dostanę. Rodzę za 3 tygodnie. Czy ZUS ma prawo decydować za męża czy może kogoś przyjąć do pracy, czy nie? Czy ZUS odda teraz te składki, które mąż za mnie od lutego do czerwca (5 miesięcy) płacił? Co robić?

a co z ubezpieczeniem zdrowotnym w tym okresie gdy się odwołujemy? bo przecież gdy mamy odmowę do zasiłku macierzyńskiego to mnie mamy ubezpieczenia…

Zawsze można złożyć oświadczenie w placówce służby zdrowia, że sprawa dotycząca ubezpieczenia jest w sądzie. Ponadto składki (nawet jeżeli jest odmowa przyznania zasiłku chorobowego/macierzyńskiego) były płacone (wszystkie prócz składki chorobowej), są lub w przypadku sprawy przegranej będą uzupełnione.

Witam,
a jak wygląda opłacanie składek, jeśli ZUS odmówił świadczeń, a chcemy się odwoływać, bo jesteśmy przekonani o niezasadności odmowy ZUS? Czy do czasu zapadnięcia pozytywnej decyzji nadal należy opłacać składki w pełnym wymiarze?

No właśnie..Czy ktoś może coś poradzić?Co w sytuacji, kiedy trwają przeciągające się kontrole, a wybija czas opłacenia składek? Czy naprawdę jest konieczność opłacania składek w pełnym wymiarze, kiedy teoretycznie powinnam być już na macierzyńskim?

Może ktoś pomóc w tym temacie?? Jestem sama w takiej sytuacji. ZUS niby radzi zapłacić, ale nie wymaga tego, taką informacje otrzymałam na infolinii ZUS.

Witam,
pracowałam na okresie próbnym przez 3 mc i w tym czasie byłam w ciązy. Nie poinformowałam o tym pracodawcy. Rozpoczęłam pozarolniczą dz.gosp., opłaciłam 4 składki- miałam kontrole z ZUS, która nie stwierdziła, ze z firmą wszystko jest ok ale odmówili mi wypłacenia zasiłku macierzyńskiego ze składek, które opłacałam prowadząc firmę powołując się na art.177 kp. Czy to nie jest nadinterpretacja ze strony ZUS-u? Nie ma przepisu mówiącego o tym, że muszę poinformować pracodawcę o tym, że jestem w ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam,
Dzisiaj moja żona otrzymała zawiadomienie z ZUSu o wszczęciu postępowania w zakresie ustalenia uprawnień do zasiłku chorobowego i prosi o o przedstawienie „(..) posiadanych dokumentów dotyczących faktu prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej, uwierzytelnionej kserokopii księgi podatkowej, wystawianych faktur itp. za rok 2015r. oraz innych dowodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.”
Mam pytanie głównie odnośnie tych „uwierzytelnionych kserokopii” – o jakie uwierzytelnienie tutaj chodzi? Czy wszystkie kserokopie dostarczonych dokumentów muszą być poświadczone notarialnie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Marcin

Niestety i mnie ta sytuacja dotyczy. Od około 1,5 roku pracowałam na umowę o pracę (etat) z bardzo dobrym wynagrodzeniem (kilkanaście tys.zł brutto, służba zdrowia). Kilka miesięcy temu zmieniłam pracę z powodu przeprowadzki do innego miasta i po 3 m-c pracy na etacie w nowym miejscu (1mc próbny, potem umowa na 3 lata) okazało się, że jestem na początku ciąży i to zagrożonej. ZUS wszczął postępowanie na zasadność przystąpienia do ubezpieczenia społecznego. Nie znałam pracodawcy (bo mieszkałam w innym województwie) a ogłoszenie było wzięte ze strony zajmującej się tylko ogłoszeniami medycznymi. Poza tym pracowałam, w przychodni są kamery a sama wypisywałam zwolnienia swoim pacjentom, więc ZUS ma druki ZUS ZLA podpisane przeze mnie, jako dowód że pracowałam. Czy ZUS mimo to może mi nie uznać umowy i nie wypłacić zasiłku? Albo obniżyć kwotę zasiłku do minimalnej pensji, bo „za dużo” zarabiam? Czy jest tu szansa na wygraną?

Pani Katarzyno, wczoraj byłam w sądzie, bo odwołałam się od decyzji odmownej w sprawie. Zasiłku opiekuńczego. Sądzia zawiesił postępowanie i zobligował mnie do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o niepodleganiu ub. Chorobowemu. Stwierdził, że zus nie ma obowiązku wydania w pierwszej kolejności Dec. O niepodleganiu, tylko na mnie spoczywa obowiązek zwrócenia się o wydanie takiej decyzji. To jakiś absurd….dlaczego zus nie informuje o tym w dolnej części decyzji, ja mam czytać wszystkie wyroki sądów…Już mam ich dosyć. Powołała się na SN II UK 743/15 ale ja tam nic takiego nie znalazłam… To wychodzi na to że zus bez prawomocnej decyzji o niepodleganiu wydaje kolejną decyzję toż to obłęd…

Dzień dobry, akurat to orzeczenie, na które powołał się sąd jest adekwatne do sytuacji, którą Pani opisała. Takie stanowisko sądu jest możliwe w tego typu sprawach. Z tego co Pani pisze wynika, że nie ma Pani profesjonalnego pełnomocnika i jest nieco zagubiona w procedurach i przepisach. Polecam zatem udanie się przynajmniej na konsultację do prawnika specjalizującego się w przepisach ubezpieczeń społecznych. Pozdrawiam,

Witam co zrobić ZUS odmówił mi świadczenia rehabilitacyjnego mam umowę na stałe od 180 dni jestem na L4 od
Psychiatry.Ogólnie leczę
Się już wiele lat. ZUS uznał ze nie uczęszczam w żadnych terapiach ale jest COVID i wszystko jest ograniczone a leków tez nie biorę bo mam dziecko i boje się brać tak silne leki przy czym
Sprawować opiekę.Xo mam
Dalej zrobić ?

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279