Co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku?
Wielu ubezpieczonych nie wie co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku. Z problemem decyzji odmownej w sprawie przyznania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego mogą spotkać się zwłaszcza Panie, które:
1. prowadząc działalność pozarolniczą podniosły składki na ubezpieczenia – do maksymalnej podstawy,
2. bądź też swoją działalność założyły już będąc w ciąży.
Oczywiście podnoszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie jest całkowicie legalne, jednakże zdarzają się oddziały ZUS, w których pracownicy zapominają, że każda osoba prowadząca działalność pozarolniczą (a zatem nie tylko kobiety w ciąży) ma do tego prawo i to prawo w przedziwny sposób kwestionują u uzasadnieniach do decyzji odmawiających prawa do zasiłku.
O tym, że nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej pisałam już na blogu w temacie:
ZUS ma bowiem prawo skontrolować firmę i sprawdzić czy działalność jest rzeczywiście prowadzona.
Jeżeli dojdzie do wniosku że nie – w skrzynce pocztowej znajdziemy list (zwykły, nie polecony) z decyzją odmawiającą prawa do zasiłku, a właściwie decyzją o niepodleganiu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej.
Zatem kwestionując prowadzenie działalności ZUS stwierdza, że nie podlegamy ubezpieczeniu z tytułu jej prowadzenia.
Co można zrobić gdy dostaniemy decyzję ZUS kwestionującą nasze prawo do świadczenia i odmawiającą wypłaty zasiłku?
Z takim pytaniem zwraca się do mnie sporo moich Klientek zrozpaczonych faktem nieotrzymania zasiłku ( z różnych powodów) i szukających fachowej pomocy.
Jeżeli Organ Rentowy, czyli ZUS odmówi wypłaty zasiłku należy napisać odwołanie od decyzji ZUS.
Takie odwołanie wnosi się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem naszego miejscowego oddziału ZUS, w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.
Odwołanie jest wolne od opłat sądowych.
Jeżeli ZUS po przeczytaniu odwołania przyzna nam rację – zmieni decyzję i rozpocznie wypłacanie świadczenia. Jeżeli będzie nadal stał na dotychczasowym stanowisku sprawa trafi do sądu, gdzie będzie trzeba udowodnić swoje racje. Jeżeli nam się uda – ZUS będzie musiał zasiłek wypłacić.
Z mojej praktyki jednak wynika, że do zmiany decyzji w ZUS bez postępowania sądowego dochodzi bardzo rzadko.
Więcej na temat podważania przez ZUS prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na portalu Wirtualna Polska.
Aktualizacja 2020 r.
Spraw w których ZUS odmawia prawa do zasiłku jest mnóstwo. Co więcej często ZUS robi to wstecznie – najpierw wypłaca świadczenie, a następnie nawet po kilku latach odmawia prawa do świadczenia i nakazuje jego zwrot.
[…] tym co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku poświęciłam wpis pt: Co zrobić gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku – oczywiście napisać odwołanie, gdy odmowa jest […]