Urlop ojcowski dla ojca bliźniąt
Witam w Nowym 2011 Roku Wszystkich Czytelników bloga 🙂
Dzisiaj obiecane w poprzednim wpisie wyjaśnienie dotyczące długości urlopu tacierzyńskiego w przypadku narodzin bliźniąt, trojaczków itd 🙂
Przepis regulujący urlopy ojcowskie brzmi:
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Zatem ustawodawca nie różnicuje długości urlopu ojcowskiego od liczby narodzonych dzieci, jak to jest w przypadku urlopu macierzyńskiego.
Przepisy nie określają też wprost, że ojciec bliźniąt nie ma prawa do „podwójnego” urlopu – po tydzień na każdą narodzoną pociechę.
Wydaje się, że gdyby ustawodawca chciał uzależnić długość urlopu dla ojców od liczby dzieci – taki zapis znalazłby się w znowelizowanym kodeksie pracy, a skoro go nie ma to przysługuje tylko tydzień niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.
Czy zatem ojcowie bliźniąt stoją na przegranej pozycji? Czy urlop ojcowski dla ojca bliźniąt to tylko 2 tygodnie?
Niekoniecznie. Zawsze pozostaje droga sądowa. Jeżeli zatem jakiś ojciec przeciera szlak i wniósł pozew do sądu przeciwko swojemu pracodawcy o dwa tygodnie urlopu zamiast jednego zapraszam do podzielenia się uwagami z Czytelnikami bloga.
Ponadto można próbować składać dwa wnioski – na każde z bliźniąt. Najpierw na jedno (jeden akt urodzenia), a następnie na drugie z bliźniąt (drugi akt urodzenia), najlepiej w dwóch różnych latach np. 2011 i 2012, póki dzieci nie skończą roku.
Pierwszego urlopu pracodawca odmówić nie może. Jeżeli nie udzieli kolejnego – pozostaje droga sądowa.
Jeżeli chcesz dokładnie poznać wszystkie uprawnienia ojców związane z rodzicielstwem to zerknij na ten e-book:

czyli uprawnienia ojców związane z rodzicielstwem
Po jakim czasie "zeruje się" wykorzystany urlop? Załóżmy, że pracownik ma dziecko ze stycznia 2010 i listopada 2010. Czy w 2011 ma prawo do drugiego urlopu 2-tyg?