Urlop ojcowski
Od wprowadzenia urlopu ojcowskiego minęło już ponad 10 lat. Aktualnie z tego przywileju korzysta coraz większa liczba tatusiów, którzy pragną być przy swoim dziecku w pierwszych tygodniach jego życia. Urlop ojcowski daje możliwość budowania więzi z maleństwem już w najwcześniejszym etapie jego życia. A to przekłada się na lepsze relacje w kolejnych miesiącach i latach. Na jakich zasadach opiera się urlop ojcowski i jaki jest jego wymiar? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.
Wymiar urlopu wynosi:
W latach 2010-2011 – 1 tydzień
Od 2012 roku – 2 tygodnie
Urlop ojcowski w 2021 roku
Tuż po wprowadzeniu urlopu ojcowskiego, na skorzystanie z niego decydował się tylko niewielki procent tatusiów. Powody takiej sytuacji mogły być różne – nieprzychylne spojrzenie szefa, złośliwości ze strony kolegów z pracy, obawy przed utratą stanowiska. Z biegiem lat urlop ojcowski stopniowo stawał się coraz popularniejszy i obecnie śmiało można już stwierdzić, że z tego przywileju korzysta już zdecydowana większość świeżo upieczonych ojców. Warto w tym momencie podkreślić, że jest to urlop całkowicie niezależny od urlopu macierzyńskiego, który otrzymuje matka dziecka. Ojciec może wykorzystać urlop w tym samym czasie, w którym mama jest na urlopie macierzyńskim. Co więcej, ojcowski przysługuje również w sytuacji, kiedy matka dziecka nie jest uprawniona do urlopu macierzyńskiego.
Jak skorzystać z urlopu ojcowskiego? Wolne dni udzielane są przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika. Co ważne, wniosek powinien być zgłoszony co najmniej 7 dni przed terminem planowanego urlopu. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu – prawo do wykorzystania 14 dni na opiekę nad dzieckiem jest niepodważalne.
Urlop ojcowski – ile dni wynosi?
Po narodzinach dziecka, jego mama ma prawo do urlopu w wymiarze, który jest uzależniony od liczby urodzonych w jednym porodzie dzieci. W przypadku jednego dziecka, mama może skorzystać z urlopu w wymiarze 20 tygodni. Nieco inaczej wygląda kwestia urlopu ojcowskiego. Zgodnie z przepisami, każdy tata który jest zatrudniony na umowę o pracę może złożyć wniosek o dodatkowe 2 tygodnie urlopu (14 dni), które może wykorzystać w terminie 2 lat od daty narodzin dziecka. Co więcej, urlop może być podzielony na 2 części. Jeśli w ciągu dwóch lat ojciec nie wykorzysta swojego urlopu ojcowskiego, dodatkowe dni wolne przepadają.
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Do urlopu ojcowskiego uprawnieni są mężczyźni posiadający ubezpieczenie chorobowe. Z urlopu mogą skorzystać ojcowie pracujący zarówno na cały etat, jak i na część etatu a także ojcowie którzy są zatrudnieni na okres próbny lub umowę tymczasową. Wydawać by się mogło, że ojcowski przysługuje tylko w przypadku narodzin dziecka, nie jest to jednak do końca prawda. Istnieją również inne sytuacje które uprawniają do tego rodzaju urlopu – jest to adopcja dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzic zastępczy.
czyli uprawnienia ojców związane z rodzicielstwem
Tata na macierzyńskim
Kto powiedział, że to mama najlepiej zajmuje się dzieckiem? Coraz większa liczba świeżo upieczonych tatusiów z chęcią opiekuje się swoją pociechą i doskonale odnajduje się w roli ojca. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu sytuacja, w której to właśnie ojciec zajmuje się małym dzieckiem, należała do rzadkości. Na szczęście obecnie taki obrazek nikogo już nie dziwi. Świeżo upieczeni ojcowie potrafią doskonale zajmować się maleństwem. Tata na macierzyńskim? To brzmi dumnie! Kontakt z dzieckiem jest niezwykle ważny już od pierwszych miesięcy życia, kiedy maluch buduje pierwsze relacje z najbliższym otoczeniem. Jest to okres niezwykle dynamicznego wzrostu – każdy dzień jest źródłem nowych odkryć i wyjątkowych doświadczeń. To cenne chwile, które już nigdy się nie powtórzą. Warto w tym okresie spędzać jak najwięcej czasu ze swoim dzieckiem, aby nie przegapić wielu ważnych momentów. Urlop ojcowski daje taką właśnie możliwość – młody tata może skorzystać z dodatkowych 14 dni urlopu.
Urlop ojcowski zasady
Warunki urlopu ojcowskiego różnią się od zasad, na których opiera się urlop macierzyński. Podstawową różnicą jest wymiar urlopu, który bez względu na ilość dzieci urodzonych w jednym porodzie, zawsze wynosi 14 dni licząc z sobotami, niedzielami oraz świętami. W przypadku urlopu macierzyńskiego, ilość dni urlopowych zwiększa się w zależności od liczby dzieci – im więcej maluchów przyszło na świat podczas jednego porodu, tym więcej wolnych tygodni przysługuje mamie. Tatuś natomiast w każdym przypadku otrzymuje dwa tygodnie ojcowskiego – również wtedy, kiedy doczekał się bliźniaków, trojaczków lub czworaczków.
Kolejną różnicą jest sposób wykorzystania urlopu. Tata może wykorzystać jednorazowo cały urlop, bądź podzielić go sobie na dwie części po 7 dni. Za czas opieki ojcu przysługuje 100% wynagrodzenia. Wysokość zasiłku wyliczana jest na podstawie średniej wysokości wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik chce skorzystać z urlopu ojcowskiego.
Warto mieć na uwadze, że urlop ojcowski nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że pracownik może skorzystać z dodatkowych dni niezależnie od przysługującego mu już wcześniej urlopu.
Urlop ojcowski wiąże się z jeszcze jednym przywilejem – podczas niego pracownik jest objęty okresem ochronnym, a zatem nie może zostać zwolniony przez swojego pracodawcę.
Najważniejsze zasady urlopu ojcowskiego – podsumowanie:
- urlop ojcowski trwa 14 dni, bez względu na liczbę urodzonych w jednym porodzie dzieci
- urlop przysługuje mężczyźnie zatrudnionemu na umowę o pracę, któremu urodziło się dziecko
- urlop można podzielić na dwie części trwające 7 dni
- ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu dwóch lat od daty narodzin dziecka. Po tym czasie urlop przepada.
- warunkiem otrzymania urlopu jest złożenie wniosku u pracodawcy
- za okres urlopowy ojcu przysługuje 100% wynagrodzenia, wyliczanego na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy
- urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego i ojciec może korzystać z niego w tym samym czasie, kiedy mama jest na macierzyńskim.
Zalety urlopu ojcowskiego
Czas spędzony z maluszkiem jest bezcenny. Dzięki urlopowi ojcowskiemu nie tylko mamy, ale również świeżo upieczeni tatusiowie mogą zrobić sobie przerwę w pracy i cieszyć się wyjątkowymi chwilami ze swoim dzieckiem, a także wspierać mamę w opiece nad nim. Chociaż w pierwszych latach od wprowadzenia takiej możliwości, korzystał z niej niewielki procent ojców, dziś sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Obecnie mężczyźni nie wstydzą już się przyznać, że zajmują się swoim dzieckiem, a opieka nad maluszkiem przestała być postrzegana jako obowiązek spadający wyłącznie na kobietę. Krótka przerwa w pracy może być wspaniałą przygodą dla świeżo upieczonego ojca, który otrzymuje niepowtarzalną okazję do spędzenia czasu ze swoją malutką pociechą.
Włącz się do dyskusji